ZABEZPIECZENIE WS KREDYTU WIBOR Z ANEKSEM CHF!

31 maja 2023 r.

Szanowni Państwo,

chcielibyśmy podzielić się z Państwem kolejnym sukcesem uzyskanym w sprawie prowadzonej dla naszych klientów!

Z ogromną radością informujemy, iż postanowieniem z dnia 28 marca 2023 r. wydanym w sprawie o sygnaturze I C 684/23 prowadzonej przeciwko Santander Bank Polska S.A. z siedzibą w Warszawie, Sąd Okręgowy w Poznaniu, I Wydział Cywilny w składzie SSO Joanna Jurkiewicz

UDZIELIŁ POWODOM ZABEZPIECZENIA poprzez wstrzymanie obowiązku dokonywania spłaty rat kapitałowo-odsetkowych oraz zakazanie pozwanemu złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy od dnia wydania ww. postanowienia do dnia uprawomocnienia się orzeczenia kończącego sprawę.

Sąd W CAŁOŚCI uwzględnił złożony wniosek o udzielenie zabezpieczenia podzielając argumenty przytoczone na jego poparcie.

W niniejszej sprawie na uwagę zasługuje okoliczność, iż powodowie w 2007 r. początkowo zawarli z poprzednikiem prawnym pozwanego tj. Bankiem Zachodnim WBK S.A. z siedzibą we Wrocławiu umowę kredytu złotowego opartego o wskaźnik WIBOR. Powodowie nieświadomi wadliwości przedmiotowego wskaźnika, mierząc się rosnącymi ratami kredytu, w zaufaniu do obsługującego ich doradcy zdecydowali się na modyfikację podstawowego brzmienia zawartej umowy. Na mocy aneksu zawartego w 2009 r. kredyt stał się produktem denominowanym do CHF.

Złożony w przedmiotowej sprawie wniosek umotywowany był między innymi funkcjonującym w orzecznictwie poglądem o konieczności rozpatrywania nieważności w tego typu sprawach co do całej umowy kredytu, a nie wyłącznie w stosunku do zawieranego aneksu. Przekształcenie umowy kredytu złotowego w umowę kredytu denominowanego do CHF jest modyfikacją tak daleko idącą, iż powinno być traktowane na równi z zawarciem przez strony całkowicie nowej umowy, przyznającej pozwanemu jednostronne prawo do określania wysokości zobowiązania. Wobec powyższego Sąd uznał, że stronie powodowej przysługuje interes prawny, a także, że roszczenie zostało uprawdopodobnione, czego efektem było udzielenie powodom zabezpieczenia.

Na marginesie wskazać należy na fakt, iż umowę uznać należałoby za nieważną chociażby powodowie nie zdecydowali się na przekształcenie wprowadzające do jej treści mechanizmu denominacji. Kredytobiorcy już na etapie zawierania umowy w pierwotnym brzmieniu zostali wprowadzeni w błąd co do sposobu kształtowania finalnej wysokości zobowiązania. Pomimo zapewnień o wyznaczaniu oprocentowania w oparciu o wskaźniki państwowe tj. stopę referencyjną NBP w rzeczywistości wskaźnik WIBOR jest indeksem prywatnym wyjątkowo podatnym na ewentualne manipulacje. Zastosowanie współczynnika WIBOR do określenia oprocentowania pozwala w praktyce na arbitralne wyznaczenie wysokości wynagrodzenia za udostępnienie kapitału oddziałując w ten sposób negatywnie na sytuację konsumenta.

Sprawę prowadzi Mateusz Brembor radca prawny. 

Klientom gratulujemy sukcesu!  

Beata Strzyżowska radca prawny.

ZABEZPIECZENIE WS KREDYTU WIBOR Z ANEKSEM CHF!