WYROK WSA W SPRAWIE GETIN NOBLE BANK – CO DALEJ?

7 lutego 2025 r.

WYROK WSA W SPRAWIE GETIN NOBLE BANK – CO DALEJ?
 
Drodzy Państwo,
 
zgodnie z ubiegłotygodniową obietnicą wracamy do Państwa w sprawie wyroku wydanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A. z siedzibą w Warszawie przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz informujemy o planowanym webinarze Kancelarii w tej sprawie!
 
Wyrokiem wydanym na posiedzeniu niejawnym, dnia 29 stycznia 2025 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, iż Bankowy Fundusz Gwarancyjny wraz z Komisją Nadzoru Finansowego dokonały przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A. z siedzibą w Warszawie w 2023 roku z naruszeniem przepisów prawa powszechnie obowiązującego.
 
Wyrok nie powoduje cofnięcia przymusowej restrukturyzacji, jako że decyzja o ogłoszeniu upadłości oraz ustanowieniu syndyka jest niewzruszalna, nie powoduje to również wstrzymania postępowań sądowych prowadzonych przez poszkodowanych kredytobiorców kredytów powiązanych z walutą obcą w sprawach przeciwko Syndykowi masy upadłości Getin Noble Bank S.A. w upadłości z siedzibą w Warszawie.
 
WSA w opublikowanym komunikacie wskazał, iż za wydaniem przedmiotowego wyroku stanowił fakt, iż BDG nie dochował należytej niezależności operacyjnej oraz nie podjął działań na rzecz uniknięcia konfliktu interesów pomiędzy różnymi funkcjami BFG, takimi jak funkcja kuratora banku, organu przymusowej restrukturyzacji oraz funkcji gwarancyjnej. Działania BFG stanowiły naruszenie art. 3 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/59/UE z dnia 15 maja 2014 roku.
 
Sąd uznał ostatecznie, iż działania te na tyle naruszały przepisy prawa, iż mogły mieć istotne znaczenie na wynik sprawy, w przypadku dochowania należytej staranności.
 
BFG wydał komunikat, w którym wskazał, iż nie zgadza się z orzeczeniem Sądu i odwoła się od niego do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
W przypadku uprawomocnienia się wyroku, na podstawie orzeczenia NSA, jak wskazywałam powyżej, nie spowoduje to cofnięcia upadłości lub przeniesienia części składników tego banku do VeloBank S.A. z siedzibą w Warszawie.
 
Uprawomocnienie się orzeczenia może natomiast stanowić przesłankę do powództwa o roszczenia odszkodowawcze od Skarbu Państwa z tytułu szkody wyrządzonej przez wydanie ostatecznej decyzji z naruszeniem prawa, jednakże kwestie te nie są oczywiste z perspektywy prawnej, a możliwe są również inne kroki, które mogą podjąć poszkodowani klienci.
 
Drodzy, chcielibyśmy szczegółowo wyjaśnić Wam wszelkie kwestie związane z wyrokiem, kolejnymi krokami w sprawie, informacjami nt. odwołania BFG do NSA oraz planowanych działań, które chciałaby podjąć Kancelaria.
 
Dlatego też, w PRZYSZŁY CZWARTEK O GODZINIE 9:00 odbędzie się webinar Kancelarii, podczas którego wyjaśnimy Wam wszelkie kwestie i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.
 
Webinar poprowadzi Beata Strzyżowska radca prawny wraz z Małgorzatą Antropik radcą prawnym, a o wszelkich szczegółach poinformujemy Państwa w poniedziałek ❤
 
Zdajemy sobie sprawę, jak trudne mogą być te kwestie dla poszkodowanych przez przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank S.A. z siedzibą w Warszawie. Dlatego pragniemy przypomnieć, że w ubiegłym roku uruchomiliśmy nieodpłatną infolinię konsumencką pod numerem: 780 04 21 26 oraz dedykowaną skrzynkę mailową: porada@strzyzowska.com.
 
Za pośrednictwem tych kanałów możecie Państwo uzyskać profesjonalne wsparcie prawne i odpowiedzi na nurtujące pytania.
 
Nie pozostawiamy Państwa samym sobie. Jesteśmy tutaj, aby dostarczyć rzetelnych informacji prawnych i wyjaśnień, pomagając w rozwiązywaniu skomplikowanych spraw i wyzwań związanych z umowami kredytowymi. Wierzymy, że z odpowiednią wiedzą i wsparciem można skutecznie bronić swoich praw.
 
Beata Strzyżowska radca prawny
 
 
Promuj post
 
Wszystkie reakcje:
1