UWZGLĘDNIENIE WIERZYTELNOŚCI WSZYSTKICH KLIENTÓW KANCELARII NA LIŚCIE SYNDYKA IDEA BANK
17 kwietnia 2024 r.
UWZGLĘDNIENIE WIERZYTELNOŚCI WSZYSTKICH KLIENTÓW KANCELARII NA LIŚCIE SYNDYKA IDEA BANK
Drodzy Państwo,
z radością informujemy, że po blisko 1,5 roku od ogłoszenia upadłości Idea Bank S.A. doczekaliśmy się sporządzenia listy wierzytelności, w której zostali uwzględnieni wszyscy nasi klienci!
Przypomnijmy, że w dniu 26 lipca 2022 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XVIII Wydział Gospodarczy postanowieniem z dnia 26 lipca 2022 r. wydanym w sprawie o ogłoszenie upadłości dłużnika - Idea Bank S.A. z siedzibą w Warszawie, prowadzonej pod sygn. akt WA1M/GU/109/2022, ogłosił upadłość Idea Banku S.A. W związku z ogłoszeniem upadłości Idea Bank S.A. Kancelaria zgłosiła wierzytelności klientów – poszkodowanych obligatariuszy GetBack S.A. oraz posiadaczy certyfikatów inwestycyjnych Trigon Profit NS FIZ.
Z treści opublikowanego w dniu 27 marca 2024 r. projektu listy wierzytelności wynika, że syndyk masy upadłości Idea Bank S.A. zadecydował o zasadności zgłoszonych przez nas roszczeń, uwzględniając na przedmiotowej liście wszystkich klientów Kancelarii.
Należy wskazać, że syndyk nie uznał wierzytelności głównych naszych klientów w kwocie przekraczającej 75% wartości nominalnej nabytych obligacji, stanowiącej wysokość szkody z tytułu nabycia obligacji, z uwagi na zobowiązanie do spłaty tej kwoty przez Getback S.A. (obecnie Capitea S.A.), zgodnie z układem przyjętym na zgromadzeniu wierzycieli przeprowadzonym w dniach 22 i 25 stycznia 2019 r., zatwierdzonym postanowieniem Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu z dnia 6 czerwca 2019 r., wydanym w przyspieszonym postępowaniu układowym toczącym się do sygn. akt: VIII GRp 4/18. Dla przykładu, w przypadku nabycia przez wierzyciela 10 sztuk obligacji GetBack S.A. o łącznej wartości nominalnej 100 000 zł, syndyk uznał wierzytelność z tego tytułu do kwoty 75 000,00 zł.
Aktualnie lista wierzytelności jest weryfikowana przez sędziego-komisarza zgodnie z Prawem upadłościowym. O dacie złożenia listy wierzytelności obwieszcza się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Zgodnie z art. 256 Prawa upadłościowego, w terminie dwóch tygodni od dnia obwieszczenia listy wierzytelności, wierzyciel może złożyć do sędziego-komisarza sprzeciw co do uznania wierzytelności jedynie w części lub co do odmowy uznania wierzytelności. Na postanowienie w przedmiocie sprzeciwu zażalenie przysługuje upadłemu, syndykowi oraz każdemu z wierzycieli. Po uprawomocnieniu się postanowienia sędziego-komisarza w sprawie sprzeciwu, a w razie jego zaskarżenia, po uprawomocnieniu się postanowienia sądu, sędzia-komisarz dokonuje zmian na liście wierzytelności oraz zatwierdza listę wierzytelności.
Kancelaria nie zgadza się ze stanowiskiem syndyka Idea Bank S.A., co do nieuznania wierzytelności poszkodowanych obligatariuszy GetBack S.A. w wysokości 100% kwoty zainwestowanej w obligacje GetBack S.A. i w związku z tym planujemy złożyć sprzeciwy w imieniu naszych klientów. Podkreślić bowiem należy, że samo zawarcie układu przez wierzycieli i emitenta obligacji oraz jego zatwierdzenie przez sąd w żadnym wypadku nie gwarantuje, iż układ ten zostanie w całości zrealizowany do dnia zakończenia upadłości Idea Bank S.A. Zdaniem Kancelarii, co potwierdzają również liczne orzeczenia sądów, dopiero fakt rzeczywistego spełnienia świadczenia wobec wierzyciela na podstawie układu może stanowić podstawę do odpowiedniego pomniejszenia odszkodowania.
O rozwoju sytuacji oraz powodzeniu złożonych przez Kancelarię sprzeciwów będziemy informować Państwa na bieżąco.
Beata Strzyżowska radca prawny.