UMOWA FRANKOWA A UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA - OPINIA RZECZNIKA TSUE!
10 marca 2025 r.
UMOWA FRANKOWA A UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA - OPINIA RZECZNIKA TSUE!
Drodzy Państwo,
przychodzimy dziś do Was z opinią Rzecznika Generalnego w sprawie C-582/23 dotyczącej sytuacji osoby, która ogłosiła upadłość konsumencką, jednocześnie pozostając kredytobiorcą kredytu indeksowanego do CHF.
Jest to sprawa o tyle istotna, iż w przypadku podtrzymania opinii Rzecznika przez TSUE, będzie to wymagało zmiany przepisów w polskim prawie, na rzecz zapewnienie ochrony praw konsumenta.
Konsument w niniejszej sprawie nie złożył zastrzeżeń do ustalanej listy wierzytelności, a sędzia komisarz nie wniósł do niej żadnych zastrzeżeń. Tymczasem, sąd stwierdził, iż ze względu na abuzywne postanowienia umowne należałoby unieważnić umowę.
Sąd stwierdził, iż zmieniłoby to zakres zobowiązania upadłego. Sąd Rejonowy złożył w sprawie dwa pytania do TSUE:
1. Czy krajowe przepisy, według których sąd upadłościowy związany jest zatwierdzoną listą wierzytelności i tym samym nie może ocenić warunków umowy kredytu, są sprzeczne z unijną dyrektywą w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich?
2. Czy sprzeczne z tą dyrektywą są przepisy krajowe, które nie zezwalają na zarządzenie w postępowaniu upadłościowym środków tymczasowych w postaci zmiany kwoty potrąceń z wynagrodzenia upadłego?
Dotychczas w sprawie opinię wydał Rzecznik Generalny TSUE, który stwierdził, iż sąd odsyłający powinien móc zbadać z urzędu lub na wniosek konsumenta potencjalnie nieuczciwy charakter postanowień umowy kredytu oraz wyciągnąć z tego tytułu konsekwencje w postaci obniżenia zadłużenia dłużnika.
Rzecznik generalny TSUE podkreślił, że ochrona praw konsumenta powinna być realna i skuteczna, niezależnie od specyfiki postępowania sądowego. Zaznaczył, że zatwierdzenie listy wierzytelności przez sędziego-komisarza nie wyklucza badania uczciwości postanowień umowy kredytowej. Co więcej, brak sprzeciwu upadłego wobec listy wierzytelności nie oznacza, że traci on ochronę jako konsument.
Rzecznik zwrócił także uwagę na problem potrąceń z wynagrodzenia upadłego. W jego opinii brak możliwości ingerencji sądu w te potrącenia narusza dyrektywę 93/13/EWG, co może prowadzić do rezygnacji upadłego z ochrony prawnej.
Oczekujemy na wyrok TSUE, którego wydanie powinno nastąpić w tym roku!
W związku z charakterem sprawy, istotnym z perspektywy ochrony praw konsumentów, Kancelaria wystosowała do Ministerstwa Sprawiedliwości swoje uwagi w tym zakresie, celem doprowadzenia do zmian w przepisach.
Życzę Państwu słonecznego i pięknego tygodnia!

Copyright © Kancelaria Radcy Prawnego Beata Strzyżowska