ULGA PIT/CIT BADANIE & ROZWÓJ (PRAWIE) DLA KAŻDEGO

20 kwietnia 2021 r.

Wielu przedsiębiorców rozliczających się podatkiem dochodowym od osób prawnych i fizycznych nadal nie jest świadoma możliwości skorzystania z bardzo korzystnej finansowo metody zmniejszenia wysokości podatku dochodowego jaką jest ulga na badanie i rozwój. Ograniczone zapisy ustawowe oraz przede wszystkim ogólny charakter definicji działalności badawczo-rozwojowej sprawiają, że przedsiębiorcy często mają wątpliwości, czy wykonywane przez nich prace faktycznie stanowią działalność badawczo-rozwojową i to zniechęca ich, już w fazie wstępnej, do podjęcia starań o skorzystanie z tej atrakcyjnej ulgi. Przedsiębiorcy często mają problem nie tylko z rozpoznaniem, które z prowadzonych przez nich prac stanowią działalność badawczo-rozwojową, ale też z oceną, czy koszt poniesiony na działalność B+R kwalifikuje się do skorzystania z ulgi. Jeśli tak faktycznie jest to rekomendowanym rozwiązanie jest  wcześniejsze wystąpienie z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. To z pewnością zwiększy pewność wdrożonych rozwiązań optymalizacyjnych. Wniosek o wydanie interpretacji należy skonstruować na tyle szczegółowo, aby wydana interpretacja dawała realne narzędzie zabezpieczające przedsiębiorcę w przyszłości w przypadku weryfikacji odliczeń przez organy skarbowe.

Do kosztów kwalifikowanych w uldze B+R zaliczają się:

  • wynagrodzenia w tym również dla zleceniobiorców oraz wykonawców dzieła + składki na ubezpieczenie społeczne od tych wynagrodzeń (w takim zakresie, w jakim czas poświęcony przez nich na działania B+R pozostaje do całego czasu wykonania zlecenia lub dzieła)
  • koszty odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej
  • koszty nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu oraz materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową

Każdy zatem, kto pracuje nad nowymi rozwiązaniami (np. opracowuje nowy wzór lub oprogramowanie, tworzy ulepszoną recepturę produktu a także usprawnia dotychczasowe procesy), prowadzi działalność B+R. Nie ma znaczenia, czy jest to przedsiębiorstwo zatrudniające setki pracowników, czy też mały start-up. Ulga podatkowa na B+R przysługuje podmiotowi bez względu na jego wielkość.

Jacek Kalinowski doradca podatkowy 

ULGA PIT/CIT BADANIE & ROZWÓJ (PRAWIE) DLA KAŻDEGO