UGODY: CO MUSISZ WIEDZIEĆ?
7 kwietnia 2025 r.
UGODY: CO MUSISZ WIEDZIEĆ?
Szanowni Państwo,
banki coraz częściej proponują kredytobiorcom ugody w sprawach dotyczących kredytów powiązanych z walutami obcymi. Dążą w ten sposób do szybszego zakończenia postępowań i ograniczenia swoich kosztów.
Jednak nie każda propozycja ugody jest korzystna dla kredytobiorcy – wiele z nich nie uwzględnia faktycznych interesów klientów, które mogłoby zapewnić unieważnienie umowy kredytowej.
Wielu kredytobiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje niesie za sobą podpisanie ugody oraz jakie mogliby uzyskać korzyści, decydując się na postępowanie sądowe. Banki, chroniąc przede wszystkim swoje interesy, często przedstawiają propozycje, które w rzeczywistości są dalekie od sprawiedliwego rozwiązania dla kredytobiorców.
Przede wszystkim, należy przeanalizować swoją umowę kredytową oraz dotychczasową sytuację kredytową pod kątem:
• kwoty kapitału;
• kwoty dotychczasowych spłat na rzecz banku;
Nadto, jeśli prowadzicie Państwo postępowanie przeciwko bankowi, warto policzyć odsetki ustawowe za opóźnienie, zgodnie z brzmieniem pozwu, do co najmniej dnia, w którym zastanawiają się Państwo nad propozycją ugodową banku.
Następnie, należy porównać to, co uzyskaliby Państwo po prawomocnym zakończeniu postępowania o unieważnienie umowy z tym, co zaproponował bank.
Dalsza część należy już do Państwa decyzji - uwzględniać powinna ona Państwa prawa i interesy, ewentualny i przybliżony czas zakończenia postępowania oraz inne, istotne dla Państwa kwestie.
Wiemy, że aspekty związane z analizami umów kredytowych oraz ewentualnych propozycji ugodowych mogą stanowić dla Państwa trudność, dlatego też w ubiegłym roku otworzyliśmy bezpłatną infoliniię oraz dedykowany adres e-mail, pod którymi mogą Państwo skierować do nas wszystkie pytania.
adres e-mail: porada@strzyzowska.com
nr tel.: 780 04 21 26
Gdyby banki doszły do wniosku, iż postępowania kończące się wygraną poszkodowanych kredytobiorców mogłyby zakończyć się szybciej, dzięki korzystnej ugodzie - dziś nie mielibyśmy wielu postępowań w sądach, a Państwa sytuacja kredytowa byłaby pomyślnie rozwiązania już od dłuższego czasu.
Beata Strzyżowska radca prawny