SKD – CO DALEJ PO WYROKU TSUE?
31 marca 2025 r.
SKD – CO DALEJ PO WYROKU TSUE?
Drodzy Państwo,
w lutym informowaliśmy Państwa o wyroku TSUE w sprawie Sankcji Kredytu Darmowego (C-472/23), dzięki któremu poszkodowani abuzywnymi postanowieniami umownymi klienci mają mieć możliwość jeszcze lepszą ochronę swoich praw.
Warto zastanowić się jednak nad tym, jaka przyszłość plasuje się nad instytucją sankcji kredytu darmowego oraz ochroną praw poszkodowanym konsumentów.
W sądach jest już około 10 tysięcy spraw związanych z SKD, a liczba ta szybko rośnie. Banki obawiają się, że jeśli przepisy pozostaną bez zmian, SKD stanie się dla nich ogromnym obciążeniem finansowym – być może nawet większym niż sprawy frankowe.
Kluczowym wydają się kolejne orzeczenia TSUE, które uwydatnią ochronę praw konsumentów i pozwolą sądom na podejmowanie decyzji w pełni zgodnych z prawami oraz interesami poszkodowanych przez banki!
Prawnicy reprezentujący banki podejmują różne praktyki, które mają na celu zablokowanie lub opóźnienie kierowania pytań do TSUE, a nadto optują za ograniczeniem SKD w przepisach jedynie do „najpoważniejszych naruszeń”.
Banki już teraz zwiększają swoje rezerwy na rzecz ewentualnych postępowań w tym zakresie.
Niezmiennie walczymy o Państwa prawa i interesy licząc, iż również w sprawach SKD nasze prawo zapewni ochronę poszkodowanym klientom!
Przypominamy, że Sankcja Kredytu Darmowego dotyczy między innymi:
- Braku pełnej informacji przedumownej – np. niepodanie Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO) lub całkowitego kosztu kredytu.
- Nieprawidłowości w umowie – braku wymaganych elementów, takich jak dane stron, warunki spłaty czy informacje o kosztach.
- Ukrytych kosztów – nieujawnionych opłat dodatkowych lub prowizji.
- Nieprecyzyjnych warunków spłat – brak jasnych zapisów dotyczących rat lub terminu wypowiedzenia umowy.
- Klauzul abuzywnych – zapisów niekorzystnych dla konsumenta, sprzecznych z dobrymi obyczajami.
Nasza kancelaria zdaje sobie sprawę, jak trudne mogą być wyzwania związane z odzyskiwaniem środków. Dlatego pragniemy przypomnieć, że w ubiegłym roku uruchomiliśmy nieodpłatną infolinię konsumencką pod numerem: 780 04 21 26 oraz dedykowaną skrzynkę mailową: porada@strzyzowska.com.
Za pośrednictwem tych kanałów możecie Państwo uzyskać profesjonalne wsparcie prawne i odpowiedzi na nurtujące pytania.
Nie pozostawiamy Państwa samym sobie. Jesteśmy tutaj, aby dostarczyć rzetelnych informacji prawnych i wyjaśnień, pomagając w rozwiązywaniu skomplikowanych spraw i wyzwań związanych z umowami kredytowymi. Wierzymy, że z odpowiednią wiedzą i wsparciem można skutecznie bronić swoich praw.
Beata Strzyżowska radca prawny