SARON ZASTĄPI LIBOR CHF?
24 grudnia 2021 r.
Szanowni Państwo,
informujemy, że Komisja Europejska zdecydowała się na ogłoszenie alternatywnego wskaźnika referencyjnej stopy oprocentowania, który brany jest pod uwagę przy wyliczaniu oprocentowania kredytów we frankach szwajcarskich. Wybór ostatecznie padł na SARON (ang. Swiss Average Rate Overnight). Wskaźnik SARON będzie publikowany przez międzynarodowego dostawcę danych finansowych – SIX Swiss Exchange Financial Information AG (SIX).
Na mocy rozporządzenia wykonawczego opublikowanego przez Komisję Europejską (2021/1847) od początku nowego roku wskaźnik SARON zastąpi automatycznie LIBOR CHF bez konieczności podpisywania przez strony umów waloryzowanych kursem CHF aneksów do obowiązujących umów. W celu uniknięcia wahań w wartości wskaźnika, które mogłyby ujemnie oddziaływać na kredytobiorców, w rozporządzeniu wprowadzono stały spread korygujący. Ma on zostać dodany do stawki SARON.
Nadmienić należy, że SARON nie wymaga od kredytobiorców żadnych dodatkowych czynności – do zmiany wskaźnika LIBOR na SARON dojdzie z mocy prawa, co może budzić obawy po stronie kredytobiorców.
Wskazać należy, iż do TSUE wpłynęła pierwsza skarga na przedmiotowe rozporządzenie. Skarżący podnosi, że zbyt mocno ingeruje ono w obowiązujące umowy kredytowe, a sam mechanizm wyliczania stawki referencyjnej jest niejasny.
Jedno jest pewne - w obecnym kształcie SARON rodzi więcej pytań niż rozwiązuje problemów.
Jakub Jankowiak, asystent radcy prawnego.
