RAIFFEISEN PRZEGRYWA W SN!

2 lutego 2024 r.

RAIFFEISEN PRZEGRYWA W SN!

Szanowni Państwo,

 
bardzo miło nam poinformować, że w dniu 22 stycznia 2024 r. przed Sądem Najwyższym, w składzie SSN Agnieszka Piotrowska odbyło się posiedzenie niejawne w sprawie o sygn. akt I CSK 6313/22 przeciwko Raiffeisen Bank International AG z siedzibą w Wiedniu, wykonującym w Polsce działalność gospodarczą w ramach oddziału Raiffeisen Bank International AG Spółka Akcyjna Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie., podczas którego wydano postanowienie w przedmiocie ODMÓWIENIA PRZYJĘCIA SKARGI KASACYJNEJ ZŁOŻONEJ PRZEZ BANK DO ROZPOZNANIA, od korzystnego dla naszej Klientki wyroku sądu II instancji.

 
Sprawa ta prowadzona była przez Kancelarię już od postępowania pierwszoinstancyjnego (sygn. akt XXV C 654/19), w toku, którego Sąd Okręgowy w Warszawie, dnia 21 października 2020 r., wydał niekorzystny dla kredytobiorcy wyrok. Sąd ten nie podzielił w całości zdania kredytobiorcy i uznał, że umowa kredytu zawarta przez nią z Raiffeisen Bank International AG z siedzibą w Wiedniu, wykonującym w Polsce działalność gospodarczą w ramach oddziału Raiffeisen Bank International AG Spółka Akcyjna Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie jest nieważna, oddalając jednak powództwo w pozostałym zakresie (tj. w zakresie roszczenia o zapłatę), jednocześnie orzekając o zasądzeniu od pozwanego na rzecz powódki kwotę 11 817 PLN tytułem kosztów procesu. Od wyroku tego zarówno strona powodowa, jak i Bank złożyły apelację do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Sprawa ta była prowadzona pod sygnaturą akt VI ACa 1048/20. Sąd Apelacyjny w Warszawie w tym postępowaniu finalnie podzielił poglądy kredytobiorcy, co znalazło odzwierciedlenie w wyroku z dnia 11 marca 2022 roku oddalającym apelację pozwanego oraz uznającym umowę kredytu łączącą strony za nieważną, tym samym zasądzając na rzecz kredytobiorcy kwotę 120 512,71 PLN oraz 18 132,57 CHF, a także 5 050 PLN tytułem zwrotu kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego.

 
Pomimo niekorzystnego dla siebie wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie, bank zdecydował się wnieść skargę kasacyjną od orzeczenia Sądu II instancji. Postanowieniem w sprawie o sygn. akt I CSK 6313/22 z dnia 22 stycznia 2024 roku Sąd Najwyższy w składzie: SSN Agnieszka Piotrowska odmówiła przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania. Sąd Najwyższy w toku rozpoznania przychylił się do argumentacji TSUE, iż przy stwierdzeniu abuzywności klauzuli umownej lub jej fragmentu, w sytuacji, gdy nie istnieje możliwość dalszego wykonywania umowy, nieważność powinna zostać orzeczona co do zasady. Ocena zaś, czy umowę można dalej wykonywać po usunięciu postanowienia uznanego za niedozwolone należy do sądu rozpoznającego sprawę i wynika z wykładni konkretnej umowy zawartej przez strony. W przedmiotowym postanowieniu Sąd Najwyższy wywiódł również jednoznaczne stwierdzenie, iż jedynym wyjątkiem od zasądzenia nieważności co do zasady byłaby sytuacja, w której orzeczenie nieważności doprowadziło do pokrzywdzenia samego konsumenta.

 
Mając na uwadze czas trwania postępowania w obu instancjach oraz przed Sądem Najwyższym, tym bardziej cieszymy się z zakończenia tej sprawy. Fakt ten cieszy nas, tym bardziej że nasza Klientka uzyskała zasłużoną ochronę prawną i może w pełni cieszyć się z ustalonej nieważności umowy!
 
Sprawę prowadzi Mateusz Brembor radca prawny.


Beata Strzyżowska radca prawny.

 

RAIFFEISEN PRZEGRYWA W SN!