PRZYZNANIE PRAWA DO ZASIŁKU MACIERZYŃSKIEGO
PRZYZNANIE PRAWA DO ZASIŁKU MACIERZYŃSKIEGO
Szanowni Państwo,
z wielką radością informujemy o kolejnym korzystnym dla naszego klienta rozstrzygnięciu Sądu. Konkretnie mowa tu o wyroku w postępowaniu o sygnaturze akt V U 300/24 Sądu Rejonowego Poznań – Grunwald i Jeżyce w Poznaniu, V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Nasza Kancelaria skutecznie reprezentowała Odwołującego w sprawie przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Łodzi.
Sprawa dotyczyła rażąco niesprawiedliwej decyzji ZUS, odmawiającej przyznania naszemu klientowi słusznego prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego. Sąd dostrzegając zasadność naszych argumentów, a także sprzeczność z prawem przedmiotowej decyzji, zmienił swoim orzeczeniem zaskarżoną przez nas decyzję w ten sposób, że przyznał Odwołującemu prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego.
Przedmiotowe orzeczenie tym bardziej nas cieszy z uwagi na fakt, że Odwołujący jest ojcem ośmiorga dzieci. Pozbawianie prawa do zasiłku naszego klienta byłoby rażąco niesprawiedliwe i uchybiałoby podstawowym zasadom współżycia społecznego.
Postępowanie ZUSu w niniejszej sprawie należy ocenić jednoznacznie negatywnie. Uzasadniając swoją decyzję ZUS wskazał, że Odwołującemu nie należy się prawo do zasiłku ponieważ zarówno on, jak i jego żona nie nabyli uprawnienia do korzystania z urlopu rodzicielskiego i tym samym zasiłku macierzyńskiego. Z taką argumentacją nie sposób się zgodzić.
Interesującym zagadnieniem w kontekście niniejszej sprawy jest sama materialno-prawna podstawa przyznania ojcu zasiłku z tytułu urlopu rodzicielskiego. W okresie, za który Odwołujący domagał się przyznania mu renty polski porządek prawny uzależniał prawo do urlopu rodzicielskiego, a tym samym do renty, od prawa do urlopu macierzyńskiego. Taka regulacja prawna w sposób jawny dyskryminowała wszystkich ojców, których partnerki nie pozostawały zatrudnione przed urodzeniem dziecka.
Ten fakt słusznie zauważył prawodawca europejski, który wdrożył odpowiednie przepisy na terenie całej Unii Europejskiej już w 2006 r. Niestety w realiach niniejszej sprawy doszło do wadliwej implementacji przepisów unijnych do polskiego Kodeksu Pracy. Dopiero jego nowelizacja przeprowadzona w 2023 r. pozwoliła na realne odzwierciedlenie przepisów mających zapewnić równość szans i równe traktowanie kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy w polskim porządku prawnym.
Argumenty te podnieśliśmy w trakcie postępowania sądowego, co pozwoliło na uzyskanie pozytywnego wyroku dla naszego klienta.
Sprawę prowadzi Anna Strzyżewska adwokatka
Wyrok jest nieprawomocny.
Dziękujemy za powierzone nam zaufanie i wyrażamy dalszą chęć pomocy naszym klientom w pomyślnym rozwiązywaniu ich problemów.
Beata Strzyżowska radca prawny
