PRAWOMOCNE ZABEZPIECZENIE WIBOR ANEKSOWANEGO DO CHF!
PRAWOMOCNE ZABEZPIECZENIE WIBOR ANEKSOWANEGO DO CHF!
Szanowni Państwo,
z radością informujemy, że w związku z zażaleniem złożonym przez kancelarię, Sąd Apelacyjny w Białymstoku I Wydział Cywilny, SSA Bogusław Suter (sygn. akt: I ACz 563/23) w sprawie przeciwko Powszechnej Kasie Oszczędności Bankowi Polskiemu S.A. zmienił niekorzystne postanowienie Sądu Okręgowego w Olsztynie i UWZGLĘDNIŁ WNIOSEK O WSTRZYMANIE PŁATNOŚCI RAT KREDYTU wynikających z umowy Własny Kąt Hipoteczny, zawartej pomiędzy pozwanym bankiem, a naszymi klientami.
Należy zaznaczyć, iż pierwotna umowa kredytu złotowego została zawarta pomiędzy powodami, a pozwanym bankiem w 2005 roku, natomiast aneksem z 2008 roku kredyt został powiązany z walutą CHF.
W omawianej sprawie postanowieniem z dnia 20 czerwca 2023 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie I Wydział Cywilny, pod przewodnictwem Sędziego Tomasza Cichockiego (sygn. akt: I C 880/23) oddalił złożony przez klientów wniosek o zabezpieczenie roszczenia.
Sąd Okręgowy uznał, że kredytobiorcy nie uprawdopodobnili interesu prawnego w żądaniu zabezpieczenia roszczenia, ponieważ w żądaniu głównym pozwu powodowie domagają się ustalenia nieistnienia stosunku prawnego wynikającego z zawartej umowy kredytu, a więc orzeczenie, które zapadnie w sprawie może ustalić ewentualną nieważność umowy. Według sądu orzeczenie w tej części nie będzie zatem podlegać żadnemu wykonaniu przez jakiekolwiek organy egzekucyjne, zatem brak zabezpieczenia nie może tego uniemożliwić lub poważnie utrudnić. Sąd orzekł również, że zabezpieczenie nie może zmierzać do zaspokojenia roszczenia, a właśnie taki byłby faktyczny skutek jego udzielenia zgodnie z wnioskiem.
Mimo tego niekorzystnego orzeczenia, zażaleniem z dnia 16 sierpnia 2023 r. kancelaria trafnie wykazała naruszenie przez sąd przepisów postępowania oraz standardów ochrony konsumentów wynikających z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w szczególności z wyroku z 15 czerwca 2023 r. w sprawie C-287/22.
Uwzględniając zażalenie złożone przez kancelarię, Sąd Apelacyjny w Białymstoku zmienił postanowienie Sądu Okręgowego w Olsztynie i udzielił zabezpieczenia roszczenia o ustalenie nieistnienia między stronami stosunku prawnego wynikającego z umowy kredytu, poprzez wstrzymanie obowiązku dokonywania przez powodów płatności bieżących rat kredytu na rzecz pozwanego banku w wysokości i terminach określonych w umowie kredytu.
Sprawę prowadzi Szymon Bajerowski adwokat.
Klientom gratulujemy sukcesu!
Beata Strzyżowska radca prawny.
