PRAWOMOCNE SKAZANIE ZA ZNĘCANIE

22 kwietnia 2024 r.

PRAWOMOCNE SKAZANIE ZA ZNĘCANIE

Szanowni Państwo,

Z wielką radością chcielibyśmy Państwa poinformować o prawomocnym wyroku w postępowaniu karnym o przestępstwa z art. 207 oraz art. 190a Kodeksu Karnego, w którym reprezentowaliśmy pokrzywdzonych występujących w charakterze oskarżycieli posiłkowych.

Wyrokiem z dnia 25 marca 2024 r. Sąd okręgowy w Poznaniu Wydział XVII Karny – Odwoławczy w składzie Alina Siatecka, Anna Judejko oraz Agnieszka Kędzierska w sprawie o sygn. akt III K 360/22 utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego Poznań – Grunwald i Jeżyce w Poznaniu  Wydziału III Karnego z dnia 30 sierpnia 2023 r. oraz zasądził od oskarżonego na rzecz oskarżycieli posiłkowych kwotę 840 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

W swoim wyroku Sąd słusznie uznał oskarżonego za winnego tego, że w okresie o sierpnia 2020 roku do grudnia 2020 roku znęcał się fizycznie i psychicznie nad osobami najbliższymi – żoną oraz małoletnim synem – w ten sposób, że wszczynał awantury, znajdując się często pod wpływem alkoholu, a nadto bił i popychał pokrzywdzonych, znieważał ich słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, podnosił głos, a żonie groził także pozbawieniem życia, tj. przestępstwa z art. 207 § 1 k.k. oraz uporczywie nękał żonę oraz małoletniego syna poprzez m.in. zajeżdżanie im drogi pojazdem, częste nachodzenie w miejscu zamieszkania i dobijanie się do drzwi i okien, inicjowanie licznych połączeń telefonicznych, także w godzinach nocnych, wysyłanie wiadomości tekstowych zawierających zniewagi, wywołując przez to u nich uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia i istotnie naruszając ich prywatność tj.  przestępstwa z art. 190a§1 k.k.

Za popełnione czyny Sąd wymierzył oskarżonemu karę łączną roku i 6 miesięcy ograniczenia wolności  zobowiązując go do wykonywania w tym czasie nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin w stosunku miesięcznym. Sąd orzekł jednocześnie zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych na odległość bliższą niż 5 metrów oraz zakaz kontaktowania się z nimi w bezpośrednich rozmowach. Co więcej, Sąd I instancji zasądził od oskarżonego na rzecz oskarżycielki posiłkowej kwotę 2448 zł tytułem zwrotu wydatków poniesionych w związku z ustanowieniem pełnomocnika.

Sprawę prowadzi Joanna Kaczmarek - Pawlak adwokatka. 

Jak zatem widać nasza Kancelaria skutecznie uzyskuje korzystne wyroki dla naszych klientów nie tylko w sprawach „frankowych”, ale również w postępowaniach karnych. Serdecznie zachęcamy więc Państwa do zgłaszania nam swoich wszelkich problemów natury prawnej. Prosimy o kontakt na adres mailowy kancelaria@strzyzowska.com!

Beata Strzyżowska radca prawny.