Pozew od banku o zwrot kapitału – co warto wiedzieć?
Pozew od banku o zwrot kapitału – co warto wiedzieć?
Drodzy Państwo,
W ostatnim czasie coraz częściej banki występują z pozwami przeciwko klientom o zwrot wypłaconego kapitału, szczególnie już po unieważnieniu umowy kredytowej lub w trakcie trwania procesu z powództwa kredytobiorcy. Pozwy te mają miejsce również w sprawach klientów, którzy nie prowadzą postępowania przeciwko bankom, ale dawniej wzywali bank do próby ugodowej, składali oświadczenie o znajomości skutków nieważności umowy itp.
Działania te nasiliły się w ostatnim czasie, a pozwy banku przybierają charakter masowy. Tego typu roszczenia budzą wiele wątpliwości prawnych i wymagają indywidualnej analizy.
Co warto wiedzieć?
- Banki powołują się na tzw. teorię dwóch kondykcji, żądając zwrotu wypłaconych środków niezależnie od innych rozliczeń.
- Warto pamiętać, że unieważnienie umowy kredytowej nie oznacza automatycznego uznania roszczeń banku.
- W sprawach tego typu kluczowe znaczenie mają szczegóły konkretnej umowy i sprawy.
- Kluczowa jest kwestia przedawnienia roszczenia o zwrot kapitału. Szczegóły sprawy pozwalają na ustalenie terminu biegu przedawnienia, który liczyć możemy np. od wniesienia powództwa, oświadczenia o znajomości skutków nieważności umowy, zawezwania banku do próby ugodowej itp.
Jakie działania podjąć?Jeśli otrzymasz pozew od banku:
- Nie ignoruj dokumentów – czas na reakcję jest ograniczony. Termin na odpowiedź na pozew zawarty będzie w otrzymanym piśmie.
- Przygotuj wszystkie dokumenty związane z umową kredytową
- Skonsultuj sprawę z pełnomocnikiem, który prowadzi sprawę lub zasięgnij porady prawnika specjalizującego się w prawie finansowym. W przypadku jakichkolwiek pytań lub chęci analizy umowy i pozwu banku, proszę o kontakt na sprawaCHF@strzyzowska.com
Nasza kancelaria zdaje sobie sprawę, jak trudne mogą być wyzwania związane z umowami kredytowymi i dochodzeniem swoich praw. Dlatego pragniemy przypomnieć, że w ubiegłym roku uruchomiliśmy nieodpłatną infolinię konsumencką pod numerem: 780 04 21 26 oraz dedykowaną skrzynkę mailową: porada@strzyzowska.com.
Za pośrednictwem tych kanałów możecie Państwo uzyskać profesjonalne wsparcie prawne i odpowiedzi na nurtujące pytania.
Nie pozostawiamy Państwa samym sobie. Jesteśmy tutaj, aby dostarczyć rzetelnych informacji prawnych i wyjaśnień, pomagając w rozwiązywaniu skomplikowanych spraw i wyzwań związanych z umowami kredytowymi. Wierzymy, że z odpowiednią wiedzą i wsparciem można skutecznie bronić swoich praw.
Beata Strzyżowska radca prawny