POWÓDZTWO BANKU WS KREDYTU ZŁOTOWEGO ODDALONE!
Drodzy Państwo,
z radością informujemy o korzystnym wyroku w sprawie dotyczącej wypowiedzenia umowy kredytu złotowego przez Alior Bank Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie.
Sąd Okręgowy we Wrocławiu, I Wydział Cywilny, w składzie SSO Marcina Śmigielskiego, wyrokiem z dnia 15 listopada 2024 roku w sprawie o sygn. akt I C 753/23:
ODDALIŁ powództwo banku,
oraz zasądził od powoda na rzecz pozwanych kwotę 5 417 zł tytułem zwrotu kosztów procesu wraz z odsetkami za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego, liczonymi od dnia uprawomocnienia się wyroku do dnia zapłaty.
Sprawa dotyczyła umowy kredytu złotowego zabezpieczonego na nieruchomości. Problemy finansowe, wynikające z niestabilnej pracy zarobkowej oraz perturbacje w życiu rodzinnym, sprawiły, że kredytobiorcy nie byli w stanie kontynuować spłat kredytu. Jeden z Klientów, aby poprawić swoją sytuację, był zmuszony wyjechać za granicę i podjąć tam pracę. Pomimo ogromnego wysiłku i prób regulowania zobowiązań, podczas jednej z wizyt w Polsce dowiedział się, że bank wypowiedział rzeczoną umowę kredytu. Klienci, chcąc uniknąć postępowania sądowego, złożyli wniosek o restrukturyzację, jednak został on odrzucony przez bank.
Klienci zgłosili się do Kancelarii o pomoc z wypowiedzianą umową kredytu. Dogłębna analiza przeprowadzona przez naszych prawników pozwoliła zidentyfikować nieprawidłowości w działaniach banku i skutecznie stanąć w obronie naszych Klientów wobec uprzywilejowanej pozycji banku.
Sąd I instancji przychylił się do naszej argumentacji i oddalił powództwo banku w całości. W ustnym uzasadnieniu wyroku podkreślił, że wypowiedzenie umowy kredytu było nieskuteczne, głównie z uwagi na błędy proceduralne banku. Kluczowe znaczenie miały dwa aspekty, a pierwszym z nich było doręczenie wypowiedzenia pod błędny adres. Niewłaściwa była również forma samego wypowiedzenia, bowiem w jednym dokumencie bank pouczył o możliwości restrukturyzacji oraz wypowiedział umowę kredytu. Sąd wskazał, że kredytobiorcy powinni mieć czas na rozważenie restrukturyzacji, a dopiero po jego upływie bank mógłby wypowiedzieć umowę.
Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, a pisemne uzasadnienie dopiero zostanie sporządzone. Z pewnością rzuci ono dodatkowe światło na szczegóły sprawy.
Sprawę prowadzi Julia Szulczyk, adwokatka.
Ta sprawa to kolejny dowód na to, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach prawnych możliwa jest skuteczna obrona przed silniejszymi podmiotami rynku finansowego.
Jeśli znaleźli się Państwo w podobnej sytuacji, nasza Kancelaria pozostaje do Państwa dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu – jesteśmy tu, by pomagać.
Beata Strzyżowska radca prawny
***
NIEODPŁATNA INFOLINIA: 780 04 21 26
NIEODPŁATNA SKRZYNKA: porada@strzyzowska.com
