PHISHING, SPOOFING CZY VISHING?

5 kwietnia 2024 r.

PHISHING, SPOOFING CZY VISHING?

Szanowni Państwo,

czy na pewno wiecie jak dbać o swoje oszczędności zgromadzone na rachunkach bankowych? Większość z Was pewnie, odpowie „Oczywiście!”. Duża część osób słyszała już zapewne o phising’u. Czy znane są jednak Państwu takie pojęcia jak vishing oraz spoofing?

Od paru miesięcy obserwujemy w Kancelarii wzmożony napływ spraw związany właśnie z oszustwami typu vishing. Ich schemat jest zazwyczaj podobny – klienci banków otrzymują alarmujący telefon z oficjalnego numeru infolinii banku. Podczas rozmowy dowiadują się o trwającym na ich rachunek bankowy ataku, bądź o wcześniejszej próbie włamania. Następnie pada propozycja pomocy w ochronie znajdujących się na rachunku bankowym środków pieniężnych – może to być sugestia zmiany danych dostępowych do serwisów bankowości elektronicznej, bądź transferu tych środków na inne rachunki „techniczne”, które „konsultant” zobowiązuje się otworzyć dla danego klienta. Przez cały czas trwania rozmowy oszust utrzymuje rozmówcę w przekonaniu, że jest pracownikiem banku. Bardzo często dysponuje przy tym danymi, które nie są publicznie dostępne, jak np. dokładny stan rachunku. Nie trzeba przy tym dodawać, że kontaktujący się z klientem oszust jest zazwyczaj doskonale przygotowany do rozmowy (również od strony socjotechnicznej) i ma gotową odpowiedź na każde pytanie i podniesioną wątpliwość. W efekcie podczas takiej rozmowy – zwłaszcza mając na uwadze emocje, które jej towarzyszą – łatwo o popełnienie błędu i utratę swoich oszczędności.

O powyższym schemacie oszustwa informują m.in. Rzecznik Finansowy, czy Prezes UOKiK. Coraz częściej wspominają o nich w swoich komunikatach także banki. Takie działania nie są i nie będą jednak wystarczające do czasu, póki banki nie podejmą konkretnych i stanowczych działań, które uniemożliwią podszywanie się oszustów pod ich oficjalne numery telefonów.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Kancelaria podjęła się reprezentacji wielu klientów oszukanych według powyższego schematu. Warto bowiem wiedzieć, że nawet w przypadku uraty środków pieniężnych w wyniku tego rodzaju oszustwa, nadal możliwe jest ich odzyskanie, a to dzięki drodze sądowej.

W ostatnim czasie w sprawach naszych klientów wyznaczono szereg posiedzeń – najbliższe już w przyszłym tygodniu, a kolejne pod koniec maja i czerwca. Co więcej, po zapoznaniu się z przedstawioną przez Kancelarię argumentacją, jednych z naszych klientów zdecydował się wesprzeć istotnym poglądem Rzecznik Finansowy.

Będziemy na bieżąco informować zarówno o postępach w prowadzonych przez Kancelarię postępowaniach „vishingowych”, jak i o działaniach podejmowanych przez organy powołane do ochrony praw konsumentów. Państwa zaś zachęcamy nie tylko do obserwowania naszych mediów społecznościowych i postępów w sprawach, ale także – a może przede wszystkim – do wzmożonej czujności, również w kontaktach z „instytucją zaufania publicznego”.

Beata Strzyżowska radca prawny

Justyna Fabiszak radca prawny