NOWELA KPC - PROBLEM WIELKIEJ WAGI ROZWIĄZANY!
Szanowni Państwo,
Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem art. 165 § 2 kpc oddanie pisma procesowego w formie przesyłki poleconej w polskiej placówce pocztowej operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe lub w placówce podmiotu zajmującego się doręczaniem korespondencji na terenie Unii Europejskiej było równoznaczne z wniesieniem go do sądu.
Przepis ten stanowił, że pismo procesowe wysłane do sądu w formie paczki pocztowej – czyli takie, którego waga przekracza 2 kg, nie może zostać uznane za wniesione do sądu w dacie jego nadania w placówce pocztowej. Przepis literalnie wskazywał, iż ta zasada ma odniesienie wyłącznie do pism nadawanych w formie przesyłek poleconych, a nie paczek pocztowych. Zatem, aby przesyłka nadana w formie paczki pocztowej została uznana przez sąd za wniesioną w terminie, musiała fizycznie znaleźć się w tym terminie w sądzie. Nadanie paczki pocztowej mogło wywołać negatywne skutki procesowe.
Zgodnie zaś z ustawą z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 614) od 1 lipca 2023 roku oddanie każdego rodzaju przesyłki w placówce operatora pocztowego jest równoznaczne z wniesieniem jej do sądu. Zmiana opisywanego wyżej artykułu stanowi, iż oddanie pisma procesowego w polskiej placówce operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo w zagranicznej placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest równoznaczne z wniesieniem tego pisma do sądu.
Równolegle z powyższym zmieni się brzmienie dotychczasowego art. 132 § 1 zdanie drugie kpc, który to zobowiązywał do umieszczania oświadczenia o nadaniu odpisu pisma drugiej stronie przesyłką poleconą. Od teraz w treści pisma procesowego wniesionego do sądu należy zamieścić oświadczenie o doręczeniu odpisu pisma drugiej stronie albo o jego nadaniu za pośrednictwem operatora o którym wyżej mowa.
Zmiana ta ma niebagatelne znacznie dla postępowania sądowego. Przede wszystkim ułatwi pracę profesjonalnym radcom prawnym i adwokatom, którzy na co dzień muszą mierzyć się z obszernym materiałem dowodowym, bardzo często przekraczającym wagę 2 kg.
Jessica Kędzierska asystentka radcy prawnego
