NIEWAŻNOŚĆ UMOWY PKO (WŁASNY KĄT)!
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że Sąd Okręgowy w Poznaniu, I Wydział Cywilny, w składzie SSO Michał Inglot, wyrokiem z dnia 4 sierpnia 2022 roku w sprawie prowadzonej pod sygnaturą I C 739/19 przeciwko bankowi PKO BP S.A. o ustalenie i zapłatę
ZASĄDZIŁ od pozwanego na rzecz powodów kwotę 534 539,72 PLN wraz z ustawowymi za opóźnienie liczonymi
od kwoty 174 999,70 PLN od dnia 30 lipca 2019 roku do dnia zapłaty;
od kwoty 359 540,02 PLN od dnia 22 kwietnia 2022 roku do dnia zapłaty;
UMORZYŁ postępowanie w zakresie dotyczącym ustalenia nieistnienia lub nieważności lub Umowy kredytu Własny Kąt z 2007 roku.
Sąd kosztami procesu obciążył w całości pozwanego i na tej podstawie zasądził od pozwanego na rzecz powodów kwotę 6 464,00 PLN, w tym kwotę 5 400,00 PLN z tytułu zwrotu kosztów zastępstwa procesowego, oraz 34 zł z tytułu zwrotu opłaty od pełnomocnictw.
Sąd w tym przypadku zasadniczą uwagę skupił na ryzyku walutowym, który został nałożony na kredytobiorców w związku z kursem waluty, przez który to było ustalane saldo zobowiązania strony powodowej. Ekstremalne ryzyko walutowe czyni niniejszą umowę pozbawioną elementu transparentności.
Sąd również zwrócił uwagę na obecność abuzywnych postanowień umownych, które skutkują nieważnością umowy. Sąd słusznie uznał, że twierdzenia pozwanego o możliwości zawarcia tzw. „umowy ramowej” nie mają znaczenia dla przedmiotu sprawy, tj. stwierdzenia, że wzorzec umowy został narzucony powodom, którzy nie mogli go negocjować.
W kwestii naliczania odsetek ustawowych od zasądzonych kwot wskazać należy, że dnia 21 kwietnia strona powodowa dokonała rozszerzenia powództwa o kwoty pierwotnie niedochodzone pozwem.
Jeżeli zaś chodzi o umorzenie postępowania w zakresie ustalenia nieistnienia lub nieważności Umowy kredytu, to wskazać należy, że Umowa została przez powodów wykonana, wobec czego strona powodowa cofnęła żądanie w zakresie ustalenia.
Sprawę prowadzi Marzena Świniarska radca prawny
