NAKAZ ZAPŁATY W SPRAWIE GOSPODARCZEJ – PO CESJI WIERZYTELNOŚCI
NAKAZ ZAPŁATY W SPRAWIE GOSPODARCZEJ – PO CESJI WIERZYTELNOŚCI
Szanowni Państwo,
z satysfakcją informujemy, że w sprawie o sygnaturze akt: IV GNc 1185/24 Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, IV Wydział Gospodarczy w dniu 17 kwietnia 2024 r. Kancelaria uzyskała na rzecz naszego klienta nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, w którego treści sąd nakazał pozwanemu zapłacić powodowi 46 949,00 PLN wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od dnia 16 października 2018 r. do dnia zapłaty oraz 4 765,00 PLN tytułem zwrotu kosztów procesu.
Sprawa dotyczyła roszczenia dochodzonego bezpośrednio od członka zarządu, odpowiedzialnego za zobowiązania upadłej spółki.
Wydany nakaz zapłaty w sposób zwyczajowy dla tego typu orzeczeń cieszy oko i na chwilę obecną jest nieprawomocny - jednakże w niniejszej sprawie istotne są następujące kwestie.
Po pierwsze, wierzytelność dochodzona w niniejszym postępowaniu została nabyta przez Klienta na podstawie umowy przelewu wierzytelności przeciwko spółce. Z kolei w treści umowy przelewu próżno szukać postanowienia dotyczącego przelewu wierzytelności bezpośrednio przeciwko członkowi zarządu (w rozumieniu art. 299 par. 1 KSH). Wydając nakaz zapłaty sąd zgodził się z argumentacją Kancelarii, że przy przelewie wierzytelności przeciwko spółce roszczenie przeciwko członkowi zarządu przechodzi na cesjonariusza z mocy prawa. Co za tym idzie, umowa przelewu wierzytelności nie musi literalnie wskazywać na przelew roszczenia przeciwko członkowi zarządu, by przedmiotowe roszczenie przeszło na cesjonariusza.
Po drugie, wydając nakaz zapłaty sąd zgodził się ze stanowiskiem Kancelarii, że w tego typu sprawach sądem właściwym jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego (członka zarządu), nie zaś - jak przyjmuje cześć doktryny - sąd miejsca siedziby spółki.
Sprawę prowadzi Beata Strzyżowska radca prawny oraz Paweł Głuchowski aplikant radcowski.