KTO ODPOWIADA ZA ZŁY STAN DROGI?
Uszkodziłeś pojazd na drogowej dziurze? Możesz uzyskać odszkodowanie!
Uszkodzenie pojazdu na skutek wjechania w ubytek w drodze może zdarzyć się każdemu, nawet najbardziej wytrawnemu kierowcy. Jednak monitorowanie stanu dróg i utrzymanie go w bezpiecznym dla użytkowników stanie to obowiązek zarządcy danej drogi i to on bezpośrednio odpowiada za uszkodzenia pojazdu spowodowane złym stanem nawierzchni.
Odpowiedzialność za szkodę można przypisać zarządcy drogi jednak jedynie wtedy, gdy powstała ona na skutek jego zawinionego działania lub zaniechania w postaci np. zaniedbań w utrzymaniu infrastruktury drogowej.
Typowym czynem zawinionym po stronie zarządców dróg jest brak podejmowania przez nich odpowiednich działań naprawczych oraz bieżącego monitorowania stanu nawierzchni jezdni, a także oznaczania niebezpiecznych miejsc. Konsekwencją takich zaniedbań mogą oczywiście być masowe uszkodzenie m.in. opon, felg czy zawieszenia pojazdu, spowodowane najechaniem na niezabezpieczony ubytek w drodze. Takie zdarzenie skutkuje powstaniem odpowiedzialności odszkodowawczej po stronie zarządcy drogi, a w praktyce często także przekłada się na spór z ubezpieczycielem zarządcy drogi o wypłatę odszkodowania.
Na kwestię możliwości dochodzenia roszczeń odszkodowawczych związanych z uszkodzeniem pojazdu na skutek wjechania w drogową dziurę wskazuje również Rzecznik Finansowy, który w swojej nowej publikacji przedstawił praktyczne wskazówki dotyczące dochodzenia odszkodowania z ubezpieczenia OC zarządcy drogi. Kierowcy, których pojazd uległ uszkodzeniu niestety często spotykają się z odmową wypłaty odszkodowania. Rzecznik Finansowy podkreśla jednak, że stanowisko odmowne ubezpieczyciela nie zawsze jest zasadne. Należy pamiętać, że ewentualna odmowa ubezpieczyciela powinna zostać oparta o podstawy faktyczne, a więc konkretne okoliczności, które uprawniają ubezpieczyciela do odmowy świadczenia np. wskazanie, że został naniesiony olej na drogę przez osobę trzecią oraz o podstawy prawne poprzez wskazanie postanowień umowy ubezpieczenia czy też przepisów powszechnie obowiązującego prawa.
W sytuacji, gdy ubezpieczyciel bezpodstawnie odmówi wypłaty odszkodowania, albo też decyzja odmowna nie zawiera podstaw faktycznych lub prawnych, zasadnym będzie złożenie reklamacji (odwołania) do ubezpieczyciela. Po bezskutecznym wyczerpaniu procedury reklamacyjnej skorzystać można bezpośrednio ze wsparcia Rzecznika Finansowego lub rozważyć wystąpienie z powództwem do sądu powszechnego, z czym może oczywiście pomóc Państwu nasza Kancelaria.