GETBACK - UWAGA NA TERMIN PRZEDAWNIENIA ROSZCZEŃ PRZECIW UKNF!
24 kwietnia 2023 r.
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy o możliwym zbliżającym się terminie przedawnienia roszczeń z tytułu nabycia obligacji GetBack S.A. w stosunku do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, który upływa z końcem 2023 r., tj. w dniu 31 grudnia 2023 r.
W związku z powyższym osoby, którym przysługuje wobec GetBack S.A. wierzytelność wynikająca z nabytych obligacji, a którzy dotychczas nie wystąpili na drogę sądową przeciwko Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego w celu odzyskania zainwestowanych środków finansowych i w żaden inny sposób nie przerwali biegu przedawnienia, powinni jak najszybciej rozważyć zasadność podjęcia działań w tym kierunku.
W przeciwnym wypadku roszczenie może się przedawnić, natomiast skutkiem upływu terminu przedawnienia jest niemożliwość dochodzenia roszczeń przed sądem.
W przeciwnym wypadku roszczenie może się przedawnić, natomiast skutkiem upływu terminu przedawnienia jest niemożliwość dochodzenia roszczeń przed sądem.
Podstawą odpowiedzialności Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego wobec obligatariuszy GetBack S.A. są zaniechania nadzorcze i legislacyjne wobec spółki GetBack S.A., które zostały ujawnione przez Najwyższą Izbę Kontroli w raporcie dotyczącym nieprawidłowości w działalności organów i instytucji państwowych wobec spółki GetBack S.A. z dnia 9 grudnia 2019 r. Dokument ten został opublikowany wraz z komunikatem na oficjalnej stronie internetowej Najwyższej Izby Kontroli w dniu 21 stycznia 2020 r.
Przypomnieć należy w tym miejscu, że NIK negatywnie oceniła działania KNF również w zakresie braku należytej ochrony interesów obligatariuszy GetBack, wobec których przedsiębiorcy, w tym m.in. Idea Bank S.A. stosowali tzw. misselling, czyli rozmaite działania, które miały na celu wprowadzenie klientów w błąd, także poprzez niedokładne informowanie klienta o rzeczywistym charakterze oferowanego produktu, związanych z nim opłatach dodatkowych oraz ponoszonym ryzyku.
Według Kancelarii ówczesna KNF dopuściła się licznych zaniechań oraz naruszeń prawa, które rodzą odpowiedzialność odszkodowawczą wobec osób poszkodowanych przez GetBack S.A.
Zgodnie z art. 442 (1) § 1 kc roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. Obecnie terminy przedawnienia wynoszące co najmniej 2 lata upływają z końcem roku kalendarzowego.
Zatem dla ceny początkowego terminu biegu przedawnienia roszczeń z deliktu kluczowe jest ustalenie momentu, w którym poszkodowany w istocie nie posiadał jeszcze odpowiedniej wiedzy, ale z obiektywnego punktu widzenia powinien był lub mógł ją powziąć przy zachowaniu należytej staranności. Za taki moment wobec niektórych osób może być uznane opublikowanie raportu NIK w sprawie spółki GetBack S.A. w dniu 21 stycznia 2020 r.
Jednocześnie pragniemy podkreślić, że 31 grudnia 2023 r. jest najwcześniejszym z kilku możliwych terminów przedawnienia roszczeń, albowiem sądy w zależności od stanu faktycznego w konkretnej sprawie mogą ustalić inny termin, natomiast wskazanie przez nas powyższego terminu wynika z daleko posuniętej ostrożności.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami bieg przedawnienia przerywa m.in. wytoczenie powództwa przed sądem. Z uwagi zatem na ryzyko rychłego przedawnienia roszczeń i związaną z tym niemożność dochodzenia ochrony swoich praw na drodze postępowania sądowego, które aktualnie jako jedyne daje szanse na odzyskanie zainwestowanych środków w obligacje GetBack S.A. - nieustająco zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej analizy Państwa dokumentów dotyczących nabycia obligacji, przesyłając skany dokumentów wraz z krótkim opisem sprawy na adres mailowy: getback@strzyzowska.com.
Jednocześnie zapewniamy, że jako Kancelaria staramy się udzielać pomocy wszystkim osobom poszkodowanym, które zwrócą się do nas z taką prośbą. Uprzejmie prosimy jednak Państwa o rozważne oraz przemyślane podejmowanie działań i nie odkładanie decyzji do samego końca biegu terminu, tak by umożliwić nam podjęcie kroków prawnych w rozsądnym momencie bez presji czasowej. Pośpiech bowiem nigdy nie jest dobrym doradcą.
Beata Strzyżowska radca prawny.