GDY SYZYFOWI JEDNAK UDA SIĘ WTOCZYĆ GŁAZ…
Drodzy Państwo,
z wielką przyjemnością i satysfakcją pragniemy Państwu przedstawić efekt wytrwałej, nieustępliwej pracy zespołu Kancelarii oraz decyzji Sądu, który miał odwagę podążyć pod prąd utartych schematów i stanąć po stronie poszkodowanych nabyciem wadliwych obligacji GetBack.
Mianowicie, postanowieniem z dnia 6 marca 2025 roku w sprawie o sygn. akt IV Ns 202/23 Sąd Okręgowy w Warszawie IV Wydział Cywilny udzielił zgody na udostępnienie przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego informacji z protokołów kontroli przeprowadzonych wobec spółki GetBack w lutym 2018 r.
Wracając do początku – w 2023 roku Kancelaria w imieniu kilkudziesięciu klientów poszkodowanych nabyciem wadliwych obligacji GetBack złożyła do Sądów w całej Polsce wnioski o udzielenie zgody na udostępnienie przez UKNF informacji z protokołów kontroli przeprowadzonych wobec spółki GetBack w roku 2018, zawierających opis stwierdzonych nieprawidłowości oraz ostatecznych decyzji administracyjnych zawierających informacje stanowiące tajemnicę zawodową.
W ocenie Kancelarii wskazane dokumenty są kluczowe dla wykazania nieprawidłowości w działaniach UKNF, jako organu nadzorczego i kontrolnego, w sprawie toksycznych obligacji GetBack.
Przepis umożliwiający udostępnienie przez UKNF informacji z protokołów kontroli nakłada na wnioskodawcę obowiązek uprawdopodobnienia swojego roszczenia i wykazanie interesu prawnego w uzyskaniu takich informacji. W praktyce oznacza to niezliczoną ilość godzin poświęconych przez prawników Kancelarii na analizie trudnej i skomplikowanej dokumentacji finansowej emitenta obligacji i żmudnym odkrywaniu kolejnych warstw afery GetBack.
Sądy rozpatrujące wnioski wydawały w sprawach postanowienia negatywne, wskazując na tajemnicę zawodową, bądź nie chcąc podejmować definitywnych decyzji korzystały z przepisów dot. braków formalnych. Uzupełnienie wskazanych przez Sądy „braków formalnych” mijało się z istotą i celem postępowania, a co więcej było po prostu nie możliwe, tym samym zmuszając Kancelarię do rezygnacji z tych postepowań.
W tym momencie walki o odzyskanie w imieniu poszkodowanych klientów utraconych środków, Kancelaria poczuła się jak mityczny Syzyf, któremu głaz stoczył się po raz kolejny.
W momencie, gdy nikt nie chciał wychodzić przed szereg, odwagą wykazał się Sąd Okręgowy w Warszawie IV Wydział Cywilny, który dnia 6 marca 2025 roku udzielił zgody na udostępnienie przez UKNF niezwykle istotnych dla spraw obligacji GetBack informacji z protokołów kontroli. Tym samym Sąd potwierdził, że roszczenia wnioskodawców są uprawdopodobnione i mają oni interes prawny w uzyskaniu takich informacji.
Jest to wspaniała wiadomość, ponieważ uzyskanie informacji z protokołów kontroli daje nadzieję na wyjaśnienie kulis afery GetBack i bardziej skuteczną walkę o odzyskanie utraconych środków. Niezmiernie cieszy nas fakt, że wytrwałość, determinacja oraz dogłębna analiza prawnicza przyniosły realne efekty.
Sprawę prowadzi Beata Strzyżowska radca prawny, Małgorzata Antropik radca prawny i Marta Piwowarczyk aplikantka radcowska.
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania w zakresie prowadzonego postępowania lub swojej sprawy, przypominamy, iż w ub. roku uruchomiliśmy bezpłatną infolinię pod nr tel: 780 04 21 26.
Skontaktować mogą się Państwo również pod adresem mailowym: getback@strzyzowska.com
Za pośrednictwem tych kanałów możecie Państwo uzyskać profesjonalne wsparcie prawne i odpowiedzi na nurtujące pytania.
Beata Strzyżowska radca prawny
