DWIE PRAWOMOCNE NIEWAŻNOŚCI PRZECIW RAIFFEISEN!
DWIE PRAWOMOCNE NIEWAŻNOŚCI PRZECIW RAIFFEISEN!
Szanowni Państwo,
informujemy o kolejnych dwóch prawomocnych, korzystnych wyrokach wydanych w sprawach prowadzonych przeciwko Raiffeisen Bank International AG z siedzibą w Wiedniu Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie!
- Sąd Apelacyjny w Warszawie VI Wydział Cywilny, wyrokiem z dnia 11 kwietnia 2024 r. w sprawie o sygn. akt VI ACa 1119/22, w składzie SSA Katarzyna Wolszczak przeciwko Raiffeisen Bank International AG z siedzibą w Wiedniu na skutek apelacji pozwanego od korzystnego dla kredytobiorcy wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 23 marca 2022 r. (sygn. akt I instancji: XXVIII C 1938/21) ustalającego nieważność umowy o kredyt hipoteczny waloryzowanej kursem CHF zawartej w 2008 r.:
ODDALIŁ apelację pozwanego;
Kosztami postępowania apelacyjnego sąd obciążył pozwanego i na tej podstawie zasądził na rzecz powodów kwotę 4.050 PLN z ustawowymi odsetkami za opóźnienie tytułem zwrotu kosztów postępowania apelacyjnego.
Tym samym Sąd Apelacyjny w Warszawie podzielił w całości rozważania Sądu Okręgowego w Warszawie w przedmiocie nieważności Umowy i braku możliwości utrzymania jej w mocy w jakimkolwiek zakresie.
W ocenie Sądu, w niniejszym stanie faktycznym po stronie banku doszło do ewidentnego naruszenia obowiązków informacyjnych, a powodowie w całym okresie wykonywania Umowy byli eksponowani na nieograniczone ryzyko kursowe.
Sąd wskazał również na całkowite przeniesienie ryzyka związanego z kursem walutowym na kredytobiorców – zauważając przy tym, że na gruncie niniejszej sprawy zabrakło mechanizmu ograniczającego ryzyko kursowe po stronie kredytobiorców lub rozkładającego ciężar tego ryzyka na drugą stronę umowy.
W ocenie sądu konstrukcja Umowy – w szczególności w zakresie spłaty kredytu – jest tak wadliwa, że podlegająca pod sankcję nieważności.
Sprawę prowadzi Julia Szulczyk adwokatka.
- Sąd Apelacyjny w Poznaniu I Wydział Cywilny i Własności Intelektualnej, wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2024 r. w sprawie o sygnaturze I ACa 1715/22, w składzie sędzia Bogdan Wysocki przeciwko Raiffeisen Bank International AG z siedzibą w Wiedniu, na skutek apelacji pozwanego od korzystnego dla kredytobiorców wyroku Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 30 września 2022 r. (sygn. akt I instancji: XVIII C 613/20) ustalającego nieważność umowy o kredyt hipoteczny waloryzowanej kursem CHF zawartej w 2008 r.,
ZMIENIŁ zaskarżony wyrok w ten sposób, że:
- w punkcie drugim orzekł, iż zapłata zasądzonych tam kwot nastąpi za równoczesnym zaoferowaniem zwrotu przez powodów na rzecz banku kwoty 121 858,47 PLN lub zabezpieczeniem roszczenia o zwrot tej kwoty;
- w punkcie czwartym podwyższył zasądzoną od pozwanego na rzecz powodów tytułem zwrotu kosztów procesu należność do kwoty 11 834 PLN.
Sąd ODDALIŁ apelację w pozostałym zakresie oraz ZASĄDZIŁ od pozwanego na rzecz powodów kwotę 9.500 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie tytułem zwrotu kosztów postępowania apelacyjnego.
W niniejszej sprawie na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż Sąd Apelacyjny, pomimo uwzględnionego zarzutu zatrzymania nie ograniczył żądania odsetkowego do dnia skutecznego podniesienia zarzutu – a więc zgodnie z wykładnią TSUE, wyrażoną w wyroku z dnia 14 grudnia 2023 r. (sygn. C-28/22). Zgodnie z treścią wyroku TSUE, nawet skutecznie podniesiony przez bank zarzut zatrzymania nie może bowiem pozbawić konsumenta prawa do ustawowych odsetek za opóźnienie w jakiejkolwiek części.
Sprawę prowadzi Beata Strzyżowska radca prawny i Kinga Romanowska aplikantka radcowska.
Powyższe wyroki są prawomocne.
Klientom gratulujemy sukcesu!
Beata Strzyżowska radca prawny