BLACK FRIDAY, CZYLI JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ W ZAKUPOWYM SZALE

To już dziś – Black Friday, czyli najbardziej oczekiwany dzień w roku dla wszystkich miłośników zakupów. Tym razem, z uwagi na pandemię Covid-19 i zamknięcie galerii handlowych, wyprzedaże w zdecydowanej większości przeniosły się do Internetu. Większość sklepów już od kilku dni kusi konsumentów wyjątkowymi ofertami. Nie zawsze jednak oznaczają one faktyczną korzyść dla naszego portfela. Na co uważać i jak nie dać się oszukać w zakupowym szale?

Po pierwsze, sprawdzajmy cenę – wiele sklepów sztucznie podnosi ceny tuż przed wyprzedażą, by potem stwarzać pozory sprzedaży promocyjnej. Nie dajmy się złapać na takie manipulacje!

Po drugie, pilnujmy rabatów – przedsiębiorcy ogłaszają na plakatach, że zniżki na ich asortyment wynoszą -50 % czy nawet -70 %, a faktycznie są to promocje tylko „do” minus 50 czy 70 %. W praktyce nierzadko okazuje się, że wybrany przez nas produkt objęty jest promocją tylko –20 %. Dokładnie czytajmy oferty i jeśli zostały sformułowane jednoznacznie jako „-50% na wszystko” nie bójmy się walczyć o niższą cenę.

Po trzecie, domagajmy się realizacji zamówienia – wiele sklepów anuluje część zamówień, gdy okazuje się, że produkty sprzedały się w promocyjnej cenie w zbyt dużej ilości. Najczęściej tłumaczą to błędem systemu. Jeśli zapłaciliśmy należną cenę i zawarliśmy wiążącą transakcję, mamy prawo domagać się wydania towaru.

Po czwarte, pamiętajmy o rękojmi oraz prawie do odstąpienia od umowy – zakup produktu w obniżonej cenie nie pozbawia nas możliwości złożenia reklamacji w ciągu 2 lat od daty otrzymania towaru. Jeśli produkt okaże się wadliwy, możemy domagać się jego naprawy, obniżenia ceny albo nawet zwrotu pieniędzy. Towar kupiony przez Internet możemy też odesłać bez podania przyczyny w ciągu 14 dni, składając oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Termin ten wydłuża się do 12 miesięcy jeśli sklep nie poinformował nas o prawie odstąpienia.

Po piąte, uważajmy na produkty robione na zamówienie – jeśli kupowany przez nas towar nosi cechy indywidualne, np. został uszyty specjalnie dla nas albo opatrzony grawerem, wówczas nie możemy go zwrócić w normalnym trybie. Podobnie ma się rzecz z produktami odpieczętowanymi (jak np. płyty CD) czy biletami na koncerty. Pamiętajmy o tej regule składając zamówienia.

Listopadowe święto zakupów to doskonała okazja do zaopatrzenia się w produkty w promocyjnych cenach. Nie traćmy jednak rozsądku w zakupowym szale i pamiętajmy o prawach, które przysługują nam jako konsumentom.

Anna Sekura-Konopka, radca prawny

BLACK FRIDAY, CZYLI JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ W ZAKUPOWYM SZALE