3 TYGODNIE - 3 ODDALENIA

10 kwietnia 2024 r.

Drodzy Państwo,
 
Fama głosi, że w skali kraju 98% - a w naszej Kancelarii 99,9% - spraw „frankowych” kończy się korzystnym wyrokiem dla konsumentów. Cóż, cały w tym ambaras , gry rozmowę trzeba odbyć z tą jednak osobą, która jako nieliczna uzyskała jednak wyrok niekorzystny. Nie ma co ukrywać, takie sytuacje też mają miejsce. Tak się zdarzyło, iż w lutym tego roku mieliśmy kumulację trzech wyroków oddalających powództwa frankowe.
 
Sąd Okręgowy w Poznaniu I Wydział Cywilny, w składzie SSO Katarzyna Jelewska-Sterczała, wyrokiem z dnia 29 lutego 2024 roku w sprawie o sygnaturze akt: I C 1965/20, przeciwko BNP Paribas Bank Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (umowa d. Fortis Bank Polska):
 
1. oddalił powództwo;
 
2. kosztami procesu obciążył powodów i na tej podstawie zasądził od powodów na rzecz pozwanego kwotę 10 817,00 PLN z tytułu zwrotu kosztów procesu z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia uprawomocnienia się wyroku do dnia zapłaty.
 
Wyrok został wydany na posiedzeniu niejawnym, w związku z czym na ten moment Kancelaria nie zna zasadniczych przyczyn oddalenia przedmiotowego powództwa. Można jednak przypuszczać, że sąd oddalił powództwo mając na względzie spłatę przez powodów rat kredytu bezpośrednio w walucie. Jeżeli powyższe przypuszczenia okażą się prawdziwe, Kancelaria na podstawie innych prowadzonych spraw upatruje wysokie szanse na zmianę powyższego wyroku przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu.
 
Sprawę prowadzi Beata Strzyżowska radca prawny oraz Marta Piwowarczyk aplikantka radcowska.
 
Z kolei Sąd Okręgowy w Warszawie XXVIII Wydział Cywilny w składzie SSR (del.) Maciej Wójcicki, wyrokiem z dnia 22 lutego 2024 roku w sprawie o sygnaturze akt: XXVIII C 8886/21, przeciwko BNP Paribas Bank Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie:
 
1. oddalił powództwo w całości;
 
2. zasądził od powódki na rzecz pozwanego BNP Paribas Bank Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie kwotę 10 817,00 PLN tytułem zwrotu kosztów procesu, w tym również tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia uprawomocnienia się wyroku do dnia zapłaty;
 
3. nakazał pobrać od powódki na rzecz Skarbu Państwa kwotę 3 438,46 PLN tytułem kosztów tymczasowo poniesionych przez Skarb Państwa – kosztów, których strona nie miała obowiązku uiścić.
 
Sprawa dotyczyła umowy kredytu złotowego, aneksowanego do CHF. W ocenie sądu umowa kredytu pierwotnie złotowego jest ważna i wiążąca dla stron, przy jednoczesnej nieważności (trwałej bezskuteczności) aneksu waloryzującego kredyt do waluty CHF. Kancelaria nie zgadza się ze stanowiskiem sądu – w ocenie Kancelarii zawarcie aneksu waloryzującego kredyt pierwotnie czysto złotowy do waluty CHF tak dalece zmienia treść pierwotnej umowy, iż jest równoznaczne z jej nowacją.
 
Sprawę prowadzi Julia Szulczyk adwokat.
 
Nadto Sąd Okręgowy w Warszawie I Wydział Cywilny w składzie SSO Andrzej Kuryłek, w sprawie o sygnaturze I C 805/16, przeciwko Deutsche Bank Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, wyrokiem z dnia 26 lutego 2024 roku:
 
1. oddalił powództwo;
 
2. ustalił, że powodowie jako przegrywający sprawę, są zobowiązani do zwrotu Deutsche Bank Polska S.A. z siedzibą w Warszawie całości kosztów procesu, przy czym ich szczegółowe wyliczenie pozostawia Referendarzowi Sądowemu.
 
Sprawę prowadzi Justyna Fabiszak radca prawny.
 
Niekorzystne dla konsumentów wyroki są rzadkością, co szczególnie utwierdza nas w przekonaniu, że walka o Państwa prawa oraz interesy jest istotna i potrzebna!
 
Ostatecznie jak mawiał niezrównany Winston Churchill: „Sukces polega na przechodzeniu od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu.” 
 
Beata Strzyżowska radca prawny.