RZECZNIK FINANSOWY STAJE W OBRONIE KLIENTÓW SANTANDER BANK
Dnia 12 listopada 2020 r., ukazał się komunikat Rzecznika Finansowego, w którym poinformował on o przystąpieniu do sprawy, w której klienci Santander Bank będą bronili się przed roszczeniem o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Zdaniem Rzecznika ani w polskim, ani unijnym prawie nie ma podstawy prawnej do takich oczekiwań ze strony banku. Jest to szczególnie ważna informacja dla wszystkich konsumentów, którzy podjęli walkę o unieważnienie własnej umowy kredytowej, w tym dla Klientów Kancelarii.
Sprawa, w której Rzecznik zdecydował się wziąć udział dotyczy kredytu „Ekstralokum”. Kredytobiorcy wytoczyli przeciwko bankowi pozew z żądaniem zwrotu spłaconych rat kredytowych. W odpowiedzi na to żądanie, bank wystąpił wobec nich z roszczeniem o zwrot równowartości udzielonego kredytu oraz dodatkowo o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.
Bank podniósł tym samym zarzut potrącenia wypłaconego kapitału oraz w oparciu o art. 496 kodeksu cywilnego zastosował tak zwany zarzut zatrzymania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.
Według Rzecznika „realizacja takiego roszczenia bez wątpienia stałaby w rażącej sprzeczności z celem Dyrektywy 93/13 o nieuczciwych warunkach umownych oraz orzecznictwem TSUE. Mówią one wprost o sankcyjnym i odstraszającym celu udzielanej konsumentowi ochrony. Uzyskanie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału przez bank, który stosował niedozwolone postanowienia umowne, na pewno takich celów by nie realizowało”.